Úspech

Autor: Marek Gálik | 16.4.2013 o 16:09 | (upravené 16.4.2013 o 21:45) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  151x

Čo znamená úspech? ako ho možno dosiahnuť? ako je možné, že jeden ho dosahuje s prehľadom a druhému sa to nepodarí ani pri vynaložení toho najväčšieho úsilia? O možných odpovediach na tieto otázky a mnohom ďalšom...

Ako trafiť do cieľaAko trafiť do cieľaMarek Gálik, Kréta, 2010.

Čo je to úspech? Ako si stanoviť cieľ? Je to naozaj také dôležité? Alebo je to len jeden z mýtov, ktorých je plný svet vôkol nás?

Poďme na to všetko postupne a verím, že dospejeme k hodnotným zámerom.

Tento mesiac som mal možnosť zúčastniť sa majstrovstiev slovenska v jednom zaujímavom športe. Nie, nebol som zúčastnený ako športovec. Bol som na tej druhej strany barikády. Mal som možnosť stretnúť a prehodiť pár teplých slov s niektorými ašpirantmi na zisk majstrovského titulu v tomto športe. Celkom zaujímavé, poviete si. Avšak po istom čase, ako sa postupne začalo všetko uberať do semifinálových bojov, začal som si uvedomovať informácie, ktoré sa šírili okolo mňa. Z hľadiska, z reproduktorov alebo od komentátora. "Tento zápas by mal byť jednoznačný. Veď sa stretáva mladík, ktorý je len na začiatku svojej kariéry s päťnásobným majstrom Slovenska!" Všetci hovorili, alebo aspoň väčšina z uvedomelých divákov a trénerov si myslela v podstate to isté. Dávid a Goliáš, všetci vieme ako to dopadne a kto postúpi ďalej. Do semifinále, do finále a aj to, kto to všetko nakoniec opäť raz vyhrá.

Opäť vyhrá? Prečo by to mal vyhrať znovu ten istý človek? Vari si nezaslúžia zvíťaziť tentokrát konečne i ďalší športovci, ktorí sa rovnako usilujú o tú najcennejšiu trofej? Čo spravil ten, ktorý má zvíťaziť, lepšie než všetci ostatní. Je snáď on lepším človekom?!

Nie nie je. A je úplne jedno o aký šport sa jedná. O akú časť života sa jedná! O to či ide o úspech v štúdiu, v práci, vo vzťahoch alebo čokoľvek inom.

To nie tí ostatní športovci, naši spolužiaci na škole, či kolegovia v práci, alebo naši priatelia. To nie oni majú "lepšie podmienky na rozvoj, na rast, na úspech a víťazstvo!" Asi Vás sklamem, ale musím Vám prezradiť, že ten rozdiel je v nás. Nie v tom ako dlho, intenzívne a poctivo sa snažíme, bojujeme a trénujeme. Taktiež v zásade nie ani v tom, aké máme na to podmienky, či je alebo nie je kríza alebo či je vo vláde a pri moci zelený, červený či modrý. Rozdiel je však predovšetkým v tom, čo máme v našej hlave, ako sa vysporiadavame s problémami (čítaj príležitosťami) alebo stresom (podnetným prostredím).

Poviem Vám ešte jednu vec. Úspech je predovšetkým v našej hlave, v našich postojoch, reakciách, vytrvalosti a húževnatosti...

Je to môj zatiaľ prvý príspevok. Nie som si preto istý, či ho niekto vôbec číta a čítať bude.

Budem preto veľmi rád, ak mi poskytnete kritiku a možno aj dáte najavo, že Vás to čo som začal písať zaujalo a máte záujem, aby som v tom pokračoval a povedal niečo bližšie o rozhovore s víťazom, vtedy keď ešte víťazom ani nebol.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Pánik potvrdil skvelú formu

Útočník získal v posledných šiestich zápasoch deväť bodov za päť gólov a štyri prihrávky.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?